fbpx Oświetlanie zewnętrznych rekreacyjnych obiektów sportowych z marką Philips | Pompy ciepła i fotowoltaika w GRODNO S.A. Elektryka Automatyka Oświetlenie Klimatyzacja Kable

DOŁĄCZ DO NAS!

Współpraca z GRODNO SA

Grodno SA zaprasza do współpracy podmioty i osoby fizyczne, które chcą uruchamiać na terenie całej Polski nowe oddziały Grodna lub współpracować na określonych przez obie strony zasadach.

Prosimy prześlij swoje dane z krótkim listem motywacyjnym na adres wspolpraca@grodno.pl

Oświetlanie zewnętrznych rekreacyjnych obiektów sportowych z marką Philips

16.05.2022

Oświetlanie zewnętrznych rekreacyjnych obiektów sportowych z marką Philips

 

Znaczenia słów „obiekt sportowy” szerzej tłumaczyć nie trzeba, natomiast odnośnie określeń „zewnętrzny” i „rekreacyjny” należy się krótki komentarz. Jako obiekt zewnętrzny rozumiemy taki, który położony jest na zewnątrz, czyli „pod gołym niebem” – najczęściej niezadaszony i z oświetleniem ulokowanym na słupach/masztach. Rekreacyjny natomiast to taki, który oświetlamy biorąc pod uwagę komfort użytkowników - nie uwzględniamy parametrów dla potrzeb kamer czy transmisji TV. Mówimy zatem o obiektach małych takich jak place zabaw, średnich takich jak skate parki czy boiska wielofunkcyjne, aż po duże - jak stadiony lekkoatletyczne czy pełnowymiarowe boiska piłkarskie.

Wymagania normatywne dla takich obiektów reguluje norma 12193 „Oświetlenie w sporcie”. Zależnie od dyscypliny sportu i poziomu rozgrywek wyróżniamy:

klasę I: poziom ligowy,

klasę II: rozgrywki lokalne, trening,

klasę III: trening, rekreacja.

Dla najpopularniejszych w naszym kraju dyscyplin sportu poruszamy się zazwyczaj w obszarze natężeń oświetlenia na płaszczyźnie gry od 50 do 750 lx. W większości przypadków dla dyscyplin sportu w wydaniu zewnętrznym użyjemy tablicy A.21 (z wyżej wymienionej normy), która obejmuje m.in. koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną. W tablicy A.21 wymienione są wymagania dla poszczególnych klas rozgrywek:

Z pewnością nieraz sięgniemy też po tablicę A.16 dla potrzeb kortów tenisowych:

W przypadku innych dyscyplin sportu, np. lekkiej atletyki, kolarstwa czy skate park’ów sięgamy do odpowiednich tablic w normie 12193 „Oświetlenie w sporcie”.

 

Oprócz poziomów natężenia oświetlenia i równomierności w normie znajdziemy wytyczne dotyczące innych aspektów, np.:

 1. wskaźnik oddawani barw,
 2. wskaźnik olśnienia,
 3. siatka obliczeniowa/pomiarowa,
 4. rekomendowane współczynniki odbić dla różnych nawierzchni sportowych,
 5. ilość niepożądanego światła w otoczeniu oświetlanego obiektu.

 

Na co zwrócić uwagę – poza normatywami - przy projektowaniu oświetlenia dla zewnętrznego rekreacyjnego obiektu sportowego?

Z całą pewnością – jeśli tylko pozwala na to geometria obiektu – należy dążyć do użycia opraw oświetleniowych o rozsyłach asymetrycznych, montowanych z zerowym lub minimalnym możliwym kątem nachylenia. Nie zawsze jest to możliwe, np. kiedy słupy są zbyt niskie lub kiedy są bardzo oddalone od pola gry. Używanie opraw asymetrycznych minimalizuje olśnienie i znacząco ogranicza ilość niepożądanego światła emitowanego poza pole gry. Ogromne znaczenie ma także wybór samej oprawy oświetleniowej i doświadczenie projektanta. Przy wyborze oprawy, oprócz już wymienionych parametrów uwagę należy zwracać na:

 • trwałość użytkową,
 • skuteczność świetlną,
 • łatwość w montażu i konserwacji,
 • masę i powierzchnię oporu wiatrowego.

Z oferty PHILIPS szczególnej uwadze polecamy następujące rozwiązania:

 • dla obiektów klasy I rodziny OptiVision LED (BVP528/518), ClearFlood Large (BVP651) oraz CLearFlood (BVP650),
 • dla obiektów klasy II rodzinę CoreLine Tempo (BVP140/130/125),
 • dla obiektów klasy III rodzinę Ledinaire Floodlight (BVP165.

 

Aktualności

Sieć sprzedaży